Menu

Między książkami

Próba samodyscypliny, spisywania refleksji na temat przeczytanych książek. Próba rozruszania własnego, nieco zardzewiałego pióra i rozleniwionego umysłu.

Krakowski inwestygator (Mariusz Wollny - seria o Kacprze Ryxie)

urshana

Kacper Ryx 2

To kolejny mój wpis o książkach przeczytanych w trakcie przerwy macierzyńskiej, o których warto wspomnieć, bo mogą zaciekawić jednocześnie miłośników powieści detektywistycznych oraz historycznych. I znów nie będę pisała o jednym utworze, ale całym czterotomowym cyklu, którego autorem jest Mariusz Wollny. Tom pierwszy wprawdzie czytałam dość dawno (może z pięć lat temu), ale przy okazji jednej z zeszłorocznych wizyt w nieocenionej bibliotece gliwickiej znalazłam na półkach kolejne pozycje i jakoś tak wyszło, że w odstępie kilku miesięcy zakończyłam lekturę przygód Kacpra Ryxa.

W tytule każdej części znajduje się imię i nazwisko głównego bohatera, a od tomu drugiego mamy dodatkowo określenia dotyczące trzech władców Polski, co może stanowić swego rodzaju zagadkę historyczną, a na pewno zwraca uwagę. Akcja wszystkich powieści rozgrywa się w przeciągu kilkudziesięciu lat, głównie w Krakowie, choć pojawia się też na przykład Warszawa czy Dzikie Pola, a nawet Paryż Katarzyny Medycejskiej, czy siedziba sławetnej Elżbiety Batory. Kacper Ryx, sierota, wychowywany przez ojca Rocha (doświadczonego medyka z zakonu duchaków) i jejmość Balcerową (wdowę po karczmarzu z dwójką dzieci, które staną się mlecznym rodzeństwem Kacpra) to inteligentny żak Akademii Krakowskiej, który dzięki swoim niezwykłym zdolnościom pomaga ostatniemu z Jagiellonów - Zygmuntowi Augustowi i w nagrodę zostaje królewskim inwestygatorem, czyli odrodzeniowym detektywem z licencją. W kolejnych tomach Ryx wielokrotnie udowadnia, że w pełni zasłużył na swoje miano i nawet najbardziej zawikłana intryga zostaje przez niego wyjaśniona. Połączenie wrodzonego sprytu, spostrzegawczości oraz wiedzy medycznej czyni z niego naprawdę dobrego detektywa.

Ogromnym atutem powieści Wollnego jest drobiazgowo i z wielkim pietyzmem oddane tło historyczne. W drugim planie przewija się mnóstwo postaci historycznych, które aktywnie uczestniczą w życiu Kacpra z Mikołajem Sępem - Sarzyńskim, Janem Kochanowskim, Janem Zamoyskim czy Stanisławem Żółkiewskim na czele. Przeciwnikami Kacpra są również bohaterowie autentyczni, tacy jak burmistrz Krakowa Rozmus Czeczotka Tłokiński czy Samuel Zborowski. Kraków został odtworzony tak dokładnie i szczegółowo, że czujemy się jakbyśmy spacerowali po jego ulicach w czasach odrodzenia. Wszystkie cztery powieści dostarczają nam też mnóstwo informacji na temat życia codziennego, zwyczajów, sporów religijnych i politycznych w XVI wieku. Jest to więc prawdziwa kopalnia wiedzy, a jednocześnie dobrze napisana i trzymająca w napięciu seria z wartką akcją, ciekawymi zagadkami kryminalnymi i niebanalnym głównym bohaterem.

Kacper Ryx to prawdziwy człowiek renesansu, otwarty na nowinki w medycynie, co pozwala mu zdobyć sławę wielce cenionego lekarza. Ma  racjonalny, analityczny umysł, a ponadto jest poetą, wielbiącym literaturę, świetnie posługuje się bronią białą i palną, co z kolei pomaga mu w prowadzonych śledztwach. Jest w nim też wiele z epikurejskiego umiłowania  dobrych trunków wypijanych w doborowym towarzystwie przyjaciół. Przez swoje liczne zalety Ryx trochę przypomina mi innego detektywa z cyklu historycznego, a mianowicie Erasta Fandorina, bohatera powieści Borysa Akunina. Co ciekawe, Akunin po zamknięciu przygód Erasta napisał także cykl, którego bohaterem został wnuk detektywa. Wollny również poszedł tym tropem i ma już gotową powieść o przygodach syna Kacpra Ryxa, na co czekam, przyznaję, z dużą niecierpliwością.

Powieści Wollnego oprócz rozrywki dostarczają naprawdę sporej dawki wiedzy, a ponadto są napisane pięknie stylizowanym językiem. Czyta się je z ogromną przyjemnością. Myślę, że królewski inwestygator z Krakowa znajdzie wielu zagorzałych zwolenników. Seria o Kacprze Ryxie jest zdecydowanie godna polecenia.

Ocena:5/6

Mariusz Wollny, Kacper Ryx, Kacper Ryx i król przeklęty, Kacper Ryx i tyran nienawistny, Kacper Ryx i król alchemików, Wydawnictwo Otwarte

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • grendella

  Jestem olbrzymią fanką tego cyklu. Bardzo mi się podoba to, co Wollny robi i z historią i z językiem. Naprawdę godna polecenia lektura :) Cieszę się, że i Tobie przypadła do gustu!

 • urshana

  I ja się cieszę w takim razie, że nie jestem odosobniona w pozytywnym odbiorze powieści Wollnego, już nie mogę się doczekać pierwszego tomu nowego cyklu. Zakończenie "Kacpra Ryxa i króla alchemików" pobudziło mój apetyt.

 • grendella

  A ja się tak jakoś boję, że to już nie to będzie. Ale mam nadzieję, że moje obawy okażą się niesłuszne.

 • urshana

  Zobaczymy jak się ukaże, a ma jakieś opóźnienia. Postanowiłam nie szperać, nie nastawiać się, tylko jak mi wpadnie w ręce - przeczytać. I trzymam kciuki za autora, by czytelników pozytywnie zaskoczył.

© Między książkami
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci