Menu

Między książkami

Próba samodyscypliny, spisywania refleksji na temat przeczytanych książek. Próba rozruszania własnego, nieco zardzewiałego pióra i rozleniwionego umysłu.

Mistrz i ja (Hiromi Kawakami "Sensei i miłość")

urshana

Literatura japońska nie jest mi zupełnie obca, choć na pewno nie jestem wielkim znawcą w tej dziedzinie. Czytałam utwory kilku twórców, zwłaszcza Murakamiego, bo to "modne" nazwisko i w Polsce chyba pisarz najbardziej obecny. Sam kraj oraz jego kultura są na pewno niezwykle interesujące, choć przyznać muszę, że Europejczykowi o wiele trudniej czyta się zawarte w niej sygnały, większość zakodowanych symboli umyka naszej uwadze. Nie zmienia to faktu, że Japonia mnie na pewno pociąga i jeśli mam taką możliwość, to staram się choć w dziedzinie literatury trochę ten kraj poznać.

Hiromi Kawakami zadebiutowała w Polsce świetnym zbiorem Nadepnęłam na węża, poetycką prozą, w klimacie realizmu magicznego, jednocześnie odwołującą się do biologicznych doświadczeń samej autorki. Sporym zaskoczeniem dla mnie była więc niedawno przeczytana powieść Sensei i miłość, zupełnie inna w stylistyce. To właściwie realistyczna proza, przedstawiająca historię dwójki bohaterów, emerytowanego nauczyciela języka japońskiego i jego dawnej uczennicy, którzy przypadkowo spotkali się w barze, składając dokładnie takie samo zamówienie.

Ten kameralny, niewielki objętościowo utwór w bardzo delikatny, subtelny sposób obrazuje rodzącą się więź między głównymi bohaterami. Przy okazji jest też całkiem niezłym podręcznikiem na temat japońskiego stylu życia, a zwłaszcza kuchni. Opisywane potrawy, jedzone w barze, dla mnie bardzo egzotyczne, dla Japończyków są zapewne codziennością. Powieść wprawdzie nie zaskakuje, ale może stanowić naprawdę przyjemną lekturę. Ciekawe jest też to, że autorka potrafi tworzyć w bardzo odmiennych stylistykach, zaskoczyć swoich odbiorców. Ta różnorodność mnie zaintrygowała, na pewno sięgnę po inne utwory Kawakami obecne na polskim rynku wydawniczym. To piękna proza jak muśnięcie pędzelka do kaligrafii, ulotna jak płatek wiśni, ale na pewno warta poświęconego jej czasu.

Ocena: 5/6

Hiromi Kawakami, Sensei i miłość, przeł. Anna Zalewska, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2013, okładka miękka ze skrzydełkami, stron 240

© Między książkami
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci